خانه / یادداشت / صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم
6666 660x330 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

در بخش قبلیِ این مطلب، به دو مبحث تاک شو و سریال های تلویزیونی در صداوسیما پرداختیم. حال، سه موضوع باقیمانده را با هم مروز می کنیم. این مطلب را تا انتها بخوانید!

 

 

 

پ – برنامه های سرگرمی

برنامه های سرگرمی تلویزیون هم چنگی به دل نمی زند. هرچند خیلی ها از روی بیکاری یا ناچاری تن به آن می دهند، ولی اگر بخواهیم از دیدگاه محتوایی آن را بررسی کنیم، می بینیم که نه تنها خروجی جالبی ندارند، بلکه رفته رفته بسیار خاله زنکی و فرومایه می شوند. البته این روزها تمام تلویزیون شده مسابقه و بازی و رقابت.

 شبکه ی یک که میزنی، عده ای مشغول مسابقه ی آشپزی هستند و نهایتاً به برنده کوکوی طلایی جایزه می دهند و لگدی نثار ماتحتش کرده و به لقاءالله پیوندش می زنند. در شبکه ی دو تعدادی کودک دارند دور تعدادی صندلی می چرخند و هرکه زودتر نشست او برنده است و کودک بازنده هم در آینده ای نزدیک، بزهکار از آب درمی آید.

شبکه ی سه که اخیراً آماج مسابقات و رقابت ها شده، تمام مخاطبان را از بیخ و بن به قهقرا فرستاده است. به طوری که هر ساعت از شبانه روز که تلویزیون را روشن می کنیم، چهره ی مبارک احسان جونِ علیخانی و رویا خان(م) نونهالی را در برنامه ی کپی نشده (زبونم لال) و کاملاً داخلیِ عصر جدید می بینیم (که قربونش برم شده دکه برای هف هشتاد هشتاد و پنج و امثالهم)! کنداکتور شبکه سه پر شده از عصر جدید: خودِ عصر جدید. تکرار عصر جدید. پشت صحنه ی عصر جدید. تکرار پشت صحنه ی عصر جدید. اعلام نتایج عصر جدید. تکرار اعلام نتایج عصر جدید. فکت های عصر جدید. شوخی ها و کامبک های نمک اندود در عصر جدید و… که به تبعیت آن در فضای مجازی هم تحت این عناوین دست به دست لایک و شِر می شود: کلیپ استفراغ دکتربشیر روی آریا / کلیپ عربده ی نونهالی سرِ علیخانی / کلیپ رقص لامبادای امین حیاییِ بی حیا با ایمان قیاسی / واکنش تماشاگران به پاره شدن خشتک شرکت کننده / کلیپ  تف کردن شرکت کننده روی میز داوران عصر جدید / واکنش مدیر شبکه سه به لیز خوردن علیخانی به خاطر صابون گلنار و…

6666666666 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

بله داشتم عرض می کردم که پس از برنامه ی عصر جدید، مسابقه ی استعدادکُشی ستاره ساز را در شبکه سه می بینیم که بچه های مردم را روی موکت های سبزرنگِ یک سالن کوچک که حتی دراز و نشت هم در آن کار سختی است، به جنگولک بازی با توپ وا داشته و عرصه را برای شوخی ها و نمک/کلک بازی های افرادی همچو خداداد و فیروز کریمی گشوده و در این میان، شخصی قطور و غیرفکور مثل محمدرضا احمدی (جی.ورزشیِ سابق و ویزیتورِ روبیکا و آپ) با جیغ های بنفش خود همه را به به کهیر زدن وا می دارد و هرچقدر هم توی فضای مجازی او را به فلان و بهمان نسبت می دهند عین خیالش هم نیست هم نیست بس که پوستِ نرم و سفیدش کلفت است (البته به پشتوانه ی پارتی و افراد کله گنده در پشت سر)

66666666666 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

این تازه دو نمونه از گردوخاک های شبکه سه بود. مجال نیست، و اِلّا  پرده از روی خیلی از پنجره ها برمی داشتم!

در شبکه ی چهار شاهد مسابقه ی ۱٫۲٫۳٫۴ یا ۴٫۳٫۲٫۱ هستیم که شرکت کنندگان اطلاعات سینمایی و نمایشی خود را محک می زنند و تعدادی داورِ خسته و ملول که هرلحظه چُرتشان می گیرد، با ذکر “الا بذکر الله تطمئن القلوب” و بیخیالی خاصی در نگاهشان به شرکت کننده ها لبخند می زنند و نظرات گهربارشان را مثل شیلمگ شهرداری روی آنها می پاشند.

در شبکه ی پنج مسابقه ی پنج ستاره را داریم که از تهیه کننده و کارگردان گرفته تا مجری، همگی ما را خر فرض کرده اند. در خرمحور بودن این برنامه تنها این توضیح را بدهم که عوامل این مسابقه پس از شروع مسابقه ی برنده باش در شبکه سه، اعلام کردند که برنده باش از پنج ستاره کپی کرده! اما چندی بعد، خود پنج ستاره از ایده های برنده باش کپی برداری کرد! من دیگر حرفی ندارم!

شبکه ی شش (خبر) خدا را شکر مسابقه ای برگزار نمی شود که به سمع و نظر بینندگان برسد. تنها مسابقه ای که در شبکه ی خبر برگزار می شود، مسابقات درون استودیویی است که طی آن، هرکسی که بتواند روی خبرها بهتر ماله بکشد و شیره ی بیشتری روی سر بیننده بمالد برنده است و از طرف مدیر شبکه، یک عدد ماله ی بلورین هدیه می گیرد.

666666 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

در شبکه ی هفت (آموزش) مسابقات ادبیات و طنزپردازی را داریم که نسبت به سایر برنامه های اینچنینی در تلویزیون از میزان چیپ بودن کمتری برخوردار است، چرا که در دل شعر و طنز، مباحثی نهفته که به صد جمله ی نثر نمی توان آن را بیان کرد. البته ماله کشی هایی در این مسابقه هم صورت می گیرد ولی ناچیز است. ضمن اینکه مسابقات شعر و شاعری هم در این شبکه پخش می شود.

شبکه ی آی فیلم: همانطور که در ذیل عرض کردم، این شبکه به اماله کردن فیلم های قدیمی و اخیراً پخش شده می پردازد. در کنار این امالات و تناقیه!!! مسابقه ی نما به فنا را از این شکبه شاهد هستیم که مجریان توانمندش خودشان را Tear Apart می دهند تا به شرکت کننده ی بوق و خنگ کمک کنند چندرغاز برنده شده و به زخم زندگی بزند.

شبکه ورزش: همین که مهدی توتونچی مجری کنتراتی این شبکه است من دیگر حرفی ندارم.

شبکه ی نسیم: شبکه ای که به نمک/کلک ها بیش از حد بها می دهد. به گونه ای که هرکسی بتواند بگوید: یه مَرده میخورده به نرده، فوراً چهارتا دوربین می دهند دستش و استودیویی در اختیارش می گذارند تا به سس کچاپ بازی بپردازد.

نقل حکایت در این زمینه زیاد است و اگر بخواهم بیشتر بنویسم، باید کتابی نگارش کنم در باب مذمت این دست برنامه ها. همین الانش هم این مطلب خیلی طولانی شده. بنابراین Cut the Shit کرده و سایر مباحث را پی می گیرم.

ت- برنامه های ورزشی:

اگر از خیلی ها بپرسی، (چی بپرسی؟) می گویند که ما فقط به خاطر مسابقات ورزشی تلویزیون می بینیم. راست هم می گویند و حق هم دارند بندگان خدا. ولی همین برنامه های ورزشی هم مثل خاری در چشم ما مردم غیور و همیشه در صحنه فرو رفته. به گونه ای که تا می آییم یک مسابقه ی فوتبال تماشا کنیم، باید از هفت خوان رستم عبور کنیم. اگر فوتبال داخلی باشد، ابتدا باید پیام های بازرگانی را ببینیم، بعد مجری برنامه از اپلیکیشن های جیب خالی کن آپ و ۷۸۰ سخن میگوید و رسالت ویزیتور بودنش را تکمیل میکند، سپس با “تقدیم برنامه ای کوتاه” از پنجره ی وین تک، ایرانسل یا همراه اول، بیست دقیقه ی ابتدایی مسابقه را از دست می دهیم و اگر از دست زیرنویس، رونویس، پانویس، تبلیغات دور زمین تبلیغات وسط چمن، “برنامه ی زنده است پیش میاد دیگه” و هزاران جور درد و بلای دیگر عبور کنیم، به سوت پایان نرسیده به این برمیخوریم که “وین تک” امیدوار است از تماشای این مسابقه لذت برده باشیم. د آخه ننه قمر! تیمم باخته این چه امیدواری ایه؟!

555555 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

در مسابقات فوتبال خارجی هم باید سانسورینگ را تحمل کنیم و در کنارش افرادی خسم خنسی همچو علیفر، جاودانی، خیابانی و جدیداً عباس قانع را تحمل کنیم. برای ملتی که از فردوسی پور به قانع می رسد و قانع می شود باید افسوس خورد! هشتگ #ما_اهل_کوفه نیستیم

در مسابقات والیبال هم باید آقای کاویانی (ویزیتور بانگ گردشگری و فروشگاه رفاه) را تحمل کنیم که مثل خار مغیلان در چشم و گوش و سایر حفره های مان فرو رفته!

تماشای مسابقات ورزشی از تی وی در فصل تابستان بسیار سرسام آور است، چرا که ملت در خارج از کشور لباس های راحت می پوشند و سانسورچی تا صحنه ای را نافرم تشخیص می دهد، مجبور میشویم تصاویر آهسته ی سی سال قبل را ببینیم و کهیر بزنیم و بالا بیاوریم و در ایزی لایف خود کارخرابی کنیم. اصلاً ما خودمون فیلترشکن داریم میریم تو اینترنت هرچی دلمون خواست می بینیم! دلت آب! (اسم خاله جانی را جستجو میکند)

555 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

ث- آگهی های بازرگانی

هیچ چیزی مثل آگهی های بازرگانی صدا و سیما روی اعصاب و روان و جسم و روح و ذهن بینندگان اثر مخرب ندارد! تبلیغات تلویزیون بدجوری روی مخ است و همه، حتی خود دست اندرکاران صداسیما هم به آن اذعان دارند، اما زندگی خرج دارد و باید پولی درآورد و شکم زن و بچه را سیر کرد. چه می توان کرد. چه بسا حرام باشد و آه و ناله ی ۸۰ میلیون نفر پشت آن!

دلم برای مدیران گدا و گداصفت صدا و سیما کباب است که با چه مشقتی دنبال آگهی می گردند تا که نانی به کف آرند و به غفلت کوفت کنند. و چه غفلتی!!

هرچی جنس بنجل و دروغین و کلاهبردارمآبانه است توی این تیلیفیزیون تبلیغ میشه! تعدادی از این آگهی های Pain in the Ass را با هم مرور می کنیم و شما را به خیر و ما را به سلامت.

66666 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

 1. محلول تقویت پشم دکتر آریادیک.

من از وقتی از این محلول به خودم می مالم، احساس قدرت میکنم، چون مثل یه گوریل پشمالو میشم و میخوام هرچی درختِ خیسه بلند کنم و فرو کنم تو زمین! – آیا از این محلول راضی هستید؟ – بله تا دلتون بخاد! میخواهید در بیارم ببینید؟

 1. بیسکویت های گرجی

هرچه خاطرات خوب از دوران کودکی از بیسکویت های گرجی داشتیم با این تبلیغات مزخرف به گند کشیده شد. روحت شاد جناب گرجی بزرگ، نیستی ببینی بچه هات و نوه هات چه بلبشویی راه انداختن! (البته نمیدونم گرجی زنده است یا نه، فقط حدس زدم شاید از دیدن تبلیغ بیسکوییتاش سکته هه رو زده باشه). آخه لامصب کی موقع صبحانه، پنیر میماله روی بیسکویت شیوید دار! آخه جوین چه اسمیه؟ آدم یاد مرحوم عطاملک جوینی می افته! البته به لطف دوستان در استان خراسان، اسم جوین رو عوض کردن گذاشتن نقاب! خودِ جوین هم قبلاً جغتای بوده! حالا این به موضوع ما ربطی نداره، ولی آخه شما مسئولان چه دشمنی ای با این شهر دارید؟ یه مملکت داره اینجوری اداره میشه. از صدا و سیمان(!!!) چه انتظاری میشه داشت جز سیمان کشیدن روی اعصاب مخاطبانش؟

 1. عالیس در سرزمین عجایب (ایران)

من یه پدرم / منم یه مادرم / منم یه فرزندم حاصل اعمال نکوهیده ای این پدرومادر شل مغز. پدرم دائم الخمر بود و دلستر زیاد می نوشید. مادرم هم عاشق شیر بود. البته هر مایعی رو که رنگ سفید داشت دوست داشت، مهم هم نبود از کجا دوشیده شده.

گروه کارخانجات عالیس، ببا اقتدار تقدیم می کند! عالیس بنوشید! توی خونه، توی کارخونه، توی **** خونه، توی غسال خونه، هرجا تونستید عالیس بنوشید، اگه ننوشید، خدا می اندازتتون جهندم!

6666666 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

 1. یکی از کارخانه های پلاستیک سازی که هزارتا محصول بی کیفیت تولید میکنه و قراره تا آخر امسال (سال روغن تولید) اونو توی پروپاچه ی ما فرو کنه، گروه صنعتی بوژان/سوبان/کوبان/شوشان و… است که با بهره گیری از متخصصان داخلی و مواد اولیه باکیفیت، انواع هسته گیر، سردوش، قابلمه، لوبریکانت، دیلدو و… را تولید می کند و کمر همت بسته که انحصار تولید را از آن خودش کند.

 2. کفش عنتاک: با این کفش در عرض نیم ساعت به یک پارکورکار حرفه ای تبدیل شوید و از سروکله ی ملت مثل مارمولک برید بالا. کفش های عنتاک برخلاف اسمش اصلاً بو نمیگیره و زن و مرد میتونن همزمان ازش استفاده کنن!

کلام را خلاصه کرده و سر شما را بیش از این درد نمی آورم.

بر هیچکس پوشیده نیست که تلویزیون نهادی است زورگو و بی عدالت و فاقد سواد که به هر ریسمانی چنگ میزند تا پول دربیاورد و خزانه اش را پر کند.

صدا و سیما سازمانی است که همه را بازخواست میکند اما خودش به کسی جواب پس نمیدهد. کسی حق ندارد از صدا و سیما انتقاد کند چرا که بچه ننری ته تغاری (درست نوشتم؟) است و کسانی که در آن سازمان بعنوان مدیر فعالیت می کنند همگی با روابط حسنه وارد آن مجموعه شده اند و برنامه سازان و مجریان و… هم که معلوم الحال هستند و چهار کلمه نثر فارسی را نمی توانند بیان کنند. کلمات فارسی را یا (ین) و (ات) جمع می بندند و همه چیز را سوژه می کنند جز خودشان را که سوژه ترین سوژه های عالَم هستند.

و یک جمله در پایان: آنچه کتاب به شما می دهد را تلویزیون از شما می گیرد.

 

telegpng 1 - صداوسیمای خودقدّیس پندار – بخش دوم

6+
Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

به سایر مطالب توجه کن:

1 1 e1560838093746 310x165 - کلاس معجون‌سازی (ترکیبات ناب آریایی)

کلاس معجون‌سازی (ترکیبات ناب آریایی)

در این پست به طرز تهیه‌ی معجون‌‌هایی‌ اشاره می‌کنیم که تنها در شرایط خاص جغرافیایی …

9 نظر

 1. Avatar

  مثل همیشه عالی
  دستتون درد نکنه بالاخره حرف دلم رو از زبون کسی شنیدم !
  واقعا صدا و سیما خیلی رو مخه
  تلویزیون رو روشن میکنی که یکم سرگرم بشی
  اما وقتی به یاد این میوفتی که کلی آدم دارن از برنامه های الکی و کمی شده پول مفت میارن کلی حرص میخوری !
  و درد دیگه هم اینه که قشر خیلی کمی میفهمن
  و بیشتر کسایی که میشناسی عین گوسفند میشینن نیگا میکنن و وقتی هم میخوای براشون توضیح بدی باز عین گوسفند و چشمای پر از سوال بهت زل میزنن ..

  2+
  No votes yet.
  Please wait...
  • Avatar

   متاسفانه صداوسیما و آموزش و پرورش ضربه ی سهمگینی به فرهنگ و شعور و این مملکت وارد کردند….

   1+
   No votes yet.
   Please wait...
 2. Avatar

  دقیقاااا
  این پفیزیون لایق همه تعاریفی که گتبد هست((البته به نظرم باز هم رعایت حالشوکردین وگرنه خیلی چیزای دیگه هم هست که نگفتید
  یکی تکرار هایی ک درون صدا و سما هست ، توی همه برنامه ها
  اخبار ، سریال ، تبلیغات و …
  هر سریال هم که سالی دوبار برامون تکرار میشه
  به نظرم بکی از عوامل بی اعصاب شدن ملت همین صدا و سیماس و برنامه هاش با ی هدف مزخرفی پخش میشه
  و راجب جمله اخرتون شدیدااااا موافقم
  ای کاش تعطیلش کنن راحت شیم ،بودجشو اختصاص بدن ب ی چیز دیگه
  ما تلویزیون نمیخوایم ، نباشه بهتره

  1+
  No votes yet.
  Please wait...
  • Avatar

   امیدواریم پای این درخت کهنسال چیزی بریزند که از ریشه بخکشه

   0
   No votes yet.
   Please wait...
   • Avatar

    دقیقا . صداوسیما گند میکشه به همه چی بااین برنامه هاش . یکی بره این آی فیلمو از برق بکشه که هنوز که هنوزه دست از سر سریالای هفتادسال پیش برنمی داره . هرسریالی ک تموم بشه ، آی فیلم،شبکه تماشا ، نسیم انقدر پخشش میکنن که حالت بهم بخوره . حتی شبکه سه ک عادت ب این مسخره بازیانداشت داره دوباره سریال نابرده رنج میذاره . وسطشم میشنوی : خاویار بادمجون /چین چین همه جور ! (قافیه رو برو !) یا مثلا خامه و عسل و پنیر وکره ومربا ،صبحونت باجوییین (بازم قافیه روبرو )

    2+
    No votes yet.
    Please wait...
    • Avatar

     الحق که باید افسوس خورد به حال خودمون!

     0
     No votes yet.
     Please wait...
    • Avatar

     آخری قافیه نداره رپه😂😂😂

     0
     No votes yet.
     Please wait...
 3. Avatar

  یه سوال چرا یه کمپین دربارش راه نمیندازیم؟‌مثلا نه به صدا سیما یس به کتابخونی

  1+
  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • Avatar

   کار از کمپین گذشته

   1+
   No votes yet.
   Please wait...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *